ترموکوپل
قوانین ترموکوپل
می 26, 2021
اتصال سرد در ترموکوپل
اتصال سرد در ترموکوپل چیست؟
ژوئن 9, 2021
ساختمان ترموکوپل

ساختمان ترموکوپل

اما قبل از اینکه با ساختمان ترموکوپل آشنا شوید اول باید به این نکته دقت کنید که دقیقاً ترموکوپل چیست و چه نوع استانداردهایی را باید در ترموکوپل رعایت کنید تا استاندارد آن به کیفیت هرچه بیشتر کاربرد ان بیانجامد.

عمدتا بسیاری از افراد ترموکوپل را یکی از تجهیزات و ملزومات بسیار کاربردی برای اندازه گیری الکتریکی دما می شناسند. این وسیله حائز اهمیت در صنعت به گونه‌ای است که استاندارد و مکانیزم خاصی را رعایت باید نمود و در این بین شما به واسطه سیبک می‌توانید اختلاف دمای دو نقطه را به راحتی به ولتاژ برسانید. توجه داشته باشید که ترموکوپل را به راحتی بسیاری از افراد به عنوان یک مولد برق می شناسند.

به گونه ای که شما  به هیچ عنوان نمی توانید دو فلز هم نام و هم جنس را به‌عنوان ترموکوپل بشناسید؛ چرا که اصولاً برای اینکه ترموکوپل به عنوان یک مولد برق بتواند به کارایی و عملکرد خود ادامه دهد باید دو سر اتصال یافته ترموکوپل را کاملا به یکدیگر حرارت داد و زمانی که یکی از دو سر را به یکدیگر حرارت می‌دهید دو سر بعدی باعث تولید برق می‌شوند به همین دلیل، شما باید ساختمان ترموکوپل اختصاص یافته ای را شناخته و ضمن آشنایی با آن کاربردهای آن را نیز در نظر بگیرید.

استفاده از ترموکوپل در بخاری و وسایل گاز سوز

اصولا ساختمان ترموکوپل به گونه‌ای است که شما اگر از این ویژگی برق تولیدی ترموکوپل استفاده کنید به راحتی می توانید در بسیاری از وسایل گازسوز این وسیله کاملا کاربردی را مورد استفاده قرار دهید و همان طور که می دانید بسیاری از بخاری هایی که درون منزل ما از آن استفاده می شود از وپ ترموکوپل استفاده می شود و به همین دلیل است که شما اگر در ساختمان اصلی ترموکوپل محل اتصال دو فلز آهن را حرارت دهید، می‌توانید یک برق استاندارد ۵ ولتی که البته ۵ میلی ولت می باشد را انتظار تولید داشته باشید.

بدون هیچ شکی این نوع برق تولیدی به راحتی می‌تواند برای درجه حرارت بسیاری از مکان ها مانند کوره به راستی، یک وسیله کاملا کاربردی به حساب آید. عمدتا در بسیاری از وسایل گازسوز ترموکوپل را یک قطعه کاملا مهم با ضریب ایمنی بالا می شناسند؛ چرا که اگر ترموکوپل به هر دلیلی با مشکل مواجه شود شما نمی توانید انتظار عملکرد و کارایی منحصر به فرد و مقرون به صرفه ای را از دستگاه مورد نظر خود داشته باشید.

ترمووکوپل

 

دسته بندی ساختمان ترموکوپل

چنانچه شما بخواهید که ساختمان ترموکوپل را مورد بررسی قرار دهید، توصیه ما به شما این است که دو ساختار و ساختمان را در نظر داشته باشید. اولین ساختار را می‌توان ساختمان داخلی ترموکوپل در نظر گرفت که شما در ساختمان داخلی ترموکوپل می‌توانید عایق ایزولاتور، ترمینالو سیم را مد نظر داشته باشید. که این اجزا به‌راحتی می‌تواند ساختمان داخلی ترموکوپل را تشکیل دهد. اما در مورد ساختمان بیرونی بهتر است بدانید که گلند، هد، محافظ و مهمتر از همه غلاف از جمله موارد مورد نیاز در ساختار ساختمان بیرونی ترموکوپل می‌باشد. این دو دسته بندی باعث می‌شود که شما بتوانید ساختمان ترموکوپل را یک ساختمان کاملا خاص در نظر بگیرید.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در بسیاری از دستگاه‌هایی که حرارت را به عنوان یک سنجش خاص مورد استفاده قرار می دهند، شما باید از دمای بالای سرامیکی استفاده کنید و عمدتا در این دستگاه ها شما می توانید ساختار بیرونی ترموکوپل به نام هد را با یک جنس خاص در کنار غلاف که به عنوان یک حفاظت کننده مورد استفاده قرار می گیرد در نظر بگیرید.

جفت های کابلی

اما در مورد جفت های کابلی که به صورت تفلونی، سیلیکونی و شیلد دار هستند عمدتا شما باید استاندارد خاصی را مشخص کنید؛ چرا که کابل ترموکوپل به صورت شیلددار در یک قسمت اتصال یافته باعث سنجش حرارت می شود و اما در سنسورهایی که اندازه گیری اصولی اصل کار آن می باشد، شما باید برای کارکرد دما و اندازه گیری دما یک رنج خاص را مد نظر داشته باشید. اما ترموکوپل خروجی و ترموکوپل داخل، ترموکوپل خروجی باید یک ارتباط خاص را بین ترانسیمتر در نظر بگیرید؛ چرا که به واسطه حد عمدتا سنسور دما می تواند کارایی خود را به نحو احسن به نمایش بگذارد.

حفاظت از ترانسیمتر باعث می‌شود در مقابل حرارت مهم‌ترین کارایی ، یعنی کابل ترموکوپل خروجی به حساب آید. اما در ساختار ترموکوپل داخلی این گونه است که شما ترموکوپل را درون غلاف مشاهده می کنید و به همین طریق، باید ابعاد و طول خاصی را برای غلاف در نظر داشته باشید. نکته مهم در مورد ساختمان ساختار داخلی و بیرونی ترموکوپل اینگونه است که هرکدام میتواند یک اندازه گیری خاصی را در دما انجام دهد.

مزیت و کاربرد ترموکوپل

این نکته را یادآور می شوم که شما با توجه به ساختمان ترموکوپل به راحتی می توانید ویژگی ها و مزایای خاصی را از این قطعه بسیار کاربردی انتظار داشته باشد که بدون شک، اولین مزیت و ویژگی انواع ترموکوپل قیمت مقرون به صرفه و همچنین استقامت، دوام، پایداری و مقاومت فوق‌العاده ترموکوپل برای بسیاری از دستگاه‌های صنعتی و خانگی می باشد؛ چرا که شما می‌توانید به واسطه این قطعه کاربردی و بسیار مقرون به صرفه، به بهترین شکل ممکن اندازه گیری دما را انجام دهید و به این دلیل که سرعت ترموکوپل یک سرعت خاص می باشد، شما قادر خواهید بود پاسخ مناسبی را از کارایی این قطعه فوق العاده انتظار داشته باشید.

اما شما محدوده خاصی را برای اندازه گیری می توانید مشخص کنید که بدون شک این یک ویژگی منحصر به فرد برای عملکرد خطی و محدوده اندازه گیری ترموکوپل یک خاصیت و مزیت خارق العاده محسوب می‎گردد. شما در بسیاری از سنسورها عمدتا نیاز دارید که از ساختمان کاربردی ترموکوپل استفاده کنید و یا حتی بسیاری از وسایل گازسوز همانگونه که گفته شد به راحتی می توانند از ترموکوپل برای عملکرد ویژه خود استفاده نمایند. عمدتا ترموکوپل ها هر کدام به واسطه اندازه گیری خاص و فوق العاده دقیق خود، تیپ خاص اندازه گیری دما و قابلیت‌های متفاوت در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند که این انواع مختلف می‌تواند استانداردهای متفاوتی را نیز به وجود آورد.

مزیت و کاربرد ترموکوپل

ولتاژ خروجی ترموکوپل ، ترموکوپل چیست و چه کاربردی دارد ، ترموکوپل گاز چیست ، ترموکوپل چگونه کار می کند ، ترموکوپل صنعتی ، ترموکوپل دماسنج معیار

zaya

Call Now Buttonتماس مستقیم