آموزش برق صنعتی
آموزش برق صنعتی
ژانویه 11, 2021
سوکت ترموکوپل
همه چیز درمورد سوکت ترموکوپل
آوریل 27, 2021
انواع ترموکوپل صنعتی

ترموکوپل صنعتی چیست؟

ترموکوپل صنعتی از مهمترین ابزارها و تجهیزات تشخیص دما است. در بیشتر پروژه های صنعتی از این وسیله استفاده می شود. ترموکوپل از دو فلز یکسان و یک شکل به هم متصل شده، ساخته می شود. نگهداری آسان و راحت، قیمت مناسب، سرعت عمل، ابعاد کوچک و اطمینان در تشخیص صحیح سبب شده است از این وسیله در صنعت های مختلف استفاده شود. در ادامه به معرفی انواع ترموکوپل صنعتی خواهیم پرداخت

با توجه به اینکه در فعالیتهای مختلف صنعتی نیاز به ایجاد شرایط دمایی خاص است، از این وسیله بسیار استفاده می شود. با توجه به اینکه ترموکوپل های صنعتی در شرایط سخت صنعتی، تجاری یا خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار محکم و با دقت تولید می شوند. با توجه به نوع استفاده و دمای مورد نیاز ترموکوپل های مختلفی تولید می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ترموکوپل کلیک نمایید.

نحوه کارترموکوپل چگونه است؟

زمانی که دو سر فلزی ترموکوپل به یکدیگر متصل می شود، جریان ضعیفی ایجاد می شود. این جریان به سمت سیم ها می رود. در این حالت، ترموکوپل در هر دمایی ولتاژ مشخصی تولید می کند. زمانی که این ولتاژ را اندازه گیری کنیم، می توانیم دمای محل اتصال را به صورت دقیق تشخیص دهیم. در واقع، ولتاژی که به وسیله ترموکوپل تولید می شود توسط ترمومتر به دما تبدیل می شود.

یکی از بهترین روش ها برای سنجش دقیق دما استفاده از ترموکوپل است. برای اندازه گیری دمای کوره ها، دودکش ها، سیستم های تولید کننده دارو، مواد غذایی و… از این وسیله استفاده می شود.

انواع ترموکوپل صنعتی

طول عمر ترموکوپل صنعتی

با توجه به اینکه کاربردهای ترموکوپل متفاوت است، به همین دلیل نمی توانیم طول عمر دقیقی برای آن در نظر بگیریم. به این نکته توجه کنید که چند سال استفاده مداوم ممکن است که سیگنال خروجی ترموکوپل را ضعیف و عملکرد صحیح آن را کاهش دهد. هزینه خرید ترموکوپل خیلی بالا نیست. سعی کنید پس از ۳ سال ترموکوپل را تعویض کنید.

 انواع ترموکوپل صنعتی

 ترموکوپل نوع S

یکی از انواع ترموکوپل صنعتی ، ترموکوپل نوع S می باشد. این ترموکوپل ویژگی ها و خصوصیات خاص خود را دارد. آلیاژهای به کار رفته در آن از نوع پلاتینیوم و رادیوم است. برای سنجش دما تا ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد می توانید از این نوع ترموکوپل استفاده کنید. این نکته را در نظر بگیرید که از این نوع ترموکوپل برای سنجش دمای ۶۳۰ تا ۱۰۶۴ درجه سانتی گراد استفاده می شود.  ترموکوپل نوع s  از پرکاربردترین نوع ترموکوپل در رنج دمای بالا محسوب می شود.

سیم به کار رفته در این ترموکوپل در اندازه نیم و ۳۵ صدم میلی متر است. از سرامیک های آلسینت یا پیتوگراس برای غلاف این ترموکوپل با توجه به محدوده دمایی استفاده می شود.

ترموکوپل نوع s

ترموکوپل نوع R

در رنج دماهای خیلی بالا از این ترموکوپل استفاده می شود. با توجه به اینکه درصد رادیوم آن نسبت به سایر مدل های ترموکوپل های دیگر بیشتر است، قیمت بالاتری نیز دارد. ترموکوپل نوع R دقت و ماندگاری بیشتری نسبت به ترموکوپل نوع S دارد.  در صورتی که رنج دمای محیط بالای ۱۴۰۰ تا ۱۵۵۰ درجه سانتی گراد است، از این ترموکوپل استفاده کنید. ترموکوپل نوع R در مقایسه با نوع S  حساسیت پایین تری دارد، به همین دلیل برای دماهای بالا به کار می رود.

ترموکوپل نوع r

مزایا ترموکوپل نوع R

  • قابلیت به کارگیری در دماهای صفر تا ۱۴۸۰ درجه سانتی گرا
  • دارای مقاومت بسیار بالا در دماهای بالا و دقت در هنگام محاسبه دما

معایب ترموکوپل نوع  R

  • قیمت بالا
  • حساس در برابر ضربه
  • عدم امکان اندازه گیری دمای منفی

ترموکوپل نوع N

این ترموکوپل یکی از  ابزارهای بسیار دقیق در اکثر پروژه ها است.  مواد به کار رفته در آن از نوع الکتریکی است که به وسیله دو فلز به یکدیگر متصل می شوند.  زمانی که حرارت به محل اتصال این دو فلز می رسد، جریان ضعیفی به سمت سیم ها می رود. ولتاژ تولید شده به وسیله ترموکوپل به وسیله ترمومتر به دما تبدیل می شود.

ترموکوپل نوع N در دماهای بالا استفاده می شود. این وسیله از پرکاربردترین سنسورهای اندازه گیری به شمار می رود. فلز به کار رفته در این ترموکوپل نیکروسیل و نیسیل است که قادر است محدوده دمایی بین منفی ۲۷۰ درجه و مثبت ۱۳۰۰ درجه را اندازه گیری کند.

ترموکوپل نوع n

ترموکوپل نوع k

این وسیله از پردکاربردترین ترموکوپل برای اندازه گیری دماهای مختلف است. نیکل به کار رفته در آن مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و به همین دلیل در مصارف گوناگون به کار می رود. فلز به کار رفته در آن آلومل و کرومل است.

سر مثبت این ترموکوپل از ترکیب نود درصد نیکل و ده درصد کرومیوم و  سر منفی آن نیز دارای ۹۵ درصد نیکل، ۲درصدآلومینیوم، ۲ درصد منگنز و ۱درصد سیلیکون است‌.

ترموکوپل نوع K به دلیل تشخیص محدوده بالای دما و قیمت مناسب آن از پرکاربردترین نوع ترموکوپل است. مدل های مختلف این ترموکوپل شامل سیمی، کلگی دار و فلنچ دار است.

ترموکوپل نوع k

ترموکوپل نوع B

یکی دیگر از انواع ترموکوپل صنعتی ترموکوپل نوع B می باشد. استحکام و تداوم این ترموکوپل نسبت به سایر ترموکوپل ها به دلیل داشتن نقطه ذوب بالاست. ترموکوپل نوع B بالاترین دقت در تشخیص دما را دارد و به همین دلیل در صنایع مختلف از آن بیشتر استفاده می شود. در محیط های خنثی و اکسدی قادر به تشخیص دما تا ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد است.

ترموکوپل نوع b

عناصر تشکیل دهنده ترموکوپل نوع B

این ترموکوپل از آلیاژهای مخصوصی تشکیل شده است. یکی از دلایل مقاومت بالای آن جنس سیم های به کار رفته در آن است. سر مثبت این ترموکوپل از ۷۰ درصد پلاتین و ۳۰ درصد رادیوم و سر منفی آن از ۹۴ درصد پلاتین و ۶ درصد رادیوم ساخته شده است.

ترموکوپل تیپ B، نسبت به سایر ترموکوپل ها دقت و سرعت بیشتری دارد. ضریب خطای آن در تشخیص دما بسیار کم است.

ترموکوپل نوع Pt100

یکی از پرکاربردترین نوع ترموکوپل است. این ترموکوپل از حروف  PT که بیانگر استفاده از پلاتینیوم است تشکیل شده است. عدد ۱۰۰ نیز نشان دهنده این است که در دمای صفر درجه سانتی گراد، سنسورهای آن تا ۱۰۰ اهم مقاومت دارد.  در صنایع مختلف از این نوع ترموکوپل برای سنجش میزان حرارت و اتصالات سری و غلاف  استفاده می شود.

ترموکوپل نوع Pt100

ترموکوپل pt100 به سه گروه فیلمانی، شیشه ای و سرامیکی تقسیم می شود. نوع آن با توجه به شرایط و دمای محیط، میزان شوک پذیری محصولات و بررسی عوامل محیطی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جهت خرید انواع ترموکوپل، به فروشگاه دلتاصنعت مراجعه فرمایید.

منبع: zaya